SCHOOL SPORT CANADA• SPORT SCOLAIRE CANADA

RSEQ – Championnat provincial scolaire d’athlétisme extérieur 2019 présenté par Vital

June 10, 2019 by  
Filed under Provincial and Territorial News

CODE de RÉGIONS

AT = Abitibi Témiscamingue LAV = Laval
CE = Cantons-de-l’Est MAU = Mauricie
CN = Côté-Nord MRG = Montérégie
EDQ = Est-du- Québec MTL = Montréal
GMAA = Greater Montreal Athletic Association OUT = Outaouais
LSL = Lac-Saint-Louis QCA = Québec-Chaudière-Appalaches
LL = Laurentides-Lanaudiere SAGLAC = Saguenay-Lac-Saint-Jean

Championnat provincial scolaire d’athlétisme extérieur 2019

Femme Benjamin Cadet Juvénile
80/100 m Renée Roxane Tedga, MRG Julia Vallée, LL Emma Martins OUT
150/200  m Renée Roxane Tedga, MRG Angélina A Allen-Destin, MTL Marie-Éloïse Leclair, MRG
400 m     Marie-Éloïse Leclair, MRG
800 m Odélie Drapeaum EDQ    
1200/1500 m Gabrielle Hamel, MAU Nayla Martin, LSL Mérédith Boyer, LL
2000/3000 m     Mérédith Boyer, LL
Sprint haies Sofie Dip, LAV Sara Kim Veilleux, EDQ Maoly St-Germain, LL
800/1500/3000m marche Jasmine Lacombe-Bombardier, MRG Rosalie St-Amand, QCA Juliette Houde, MTL
4 x 100 m relais   Montérégie Laurentides-Lanaudiere
4 x 400 m relais     Montérégie
Saut en hauteur Anne-Sophie Perron, CN Élise Bouchard, MTL Bryanna Reid,  GMAA
Saut en longuer Sofie Diop, Laval Madeline Strarr, GMAA Shelly Hladin, CE
Sant en triple   Madeline Strarr, GMAA Shelly Hladin, CE
Saut  à la perche   Lou Le Mouel, MRG Marine Émone, Saglac
Lancer du poids Laurie Brochu, QCA Kassidy Fracer, MRG Vanessa Ayers,  EDQ
Lancer du disque Laurie Brochu, QCA Camille Desjardins, CN Vanessa Ayers,  EDQ
Lancer du javelot Jersey Driscoll, CN Camille Houde, MRG Efe Latham, LSL
Classements D’Équipes      
       
Homme Benjamin Cadet Juvénile
80/100 m Genley Clerveaus, LSL Carl Picard, LL Lutch Jarmannau Alcéna, LL
150/200  m Genley Clerveaus, LSL Arnaud Desroches, CE Tyrick Ismael Octave, MTL
400 m     Tristan Gagnon, QCA
800 m   Nadir Krabchi, QCA Yasser Riad, OUT
1200/1500 m Samuel Picard, LL Nadir Krabchi, QCA Yasser Riad, OUT
2000/3000 m     Félix Quirion, CE  
Sprint haies Émile Girard, QCA Émerick Bayard-Fournier, LAV Emanuel Désilets, LAV
800/1500/3000m marche Sammy Parent,  QCA Jules Croteau, CN Alexis Côté, QCA
4 x 100 m relais Montérégie Montréal Montréal
4 x 400 m relais     Québec-Chaudière-Appalaches
Saut en hauteur Édouard Dupuis, LSL Christopher Ayotte,  LL Shawn Graham, MRG
Saut en longuer Laurent Dubé, QCA Émerick Bayard-Fournier, LAV Emanuel Désilets, LAV
Saut en triple   Émerick Bayard-Fournier, LAV Shawn Graham, MRG
Saut à la perche   Nathan Gobeil, Saglac Oliver Grégoire , QCA
Lancer du poids William-Marvel QCA William-Marvel Boiteau, QCA Anthony Labbé, QCA
Lancer du disque Loïc Tremblay, CN Loic Constantineau, EDQ Anthony Labbé, QCA
Lancer du javelot Oliver Bérubé, Saglac Anthony Gravelle, MRG Samuel Dufour O’Connor,  CN
Classements D’Équipes      
  Benjamin Cadet Juvénile
Combiné D’Équipes      
Affiche CPS ath ext 2019 F

Speak Your Mind

Tell us what you're thinking...
and oh, if you want a pic to show with your comment, go get a gravatar!