SCHOOL SPORT CANADA• SPORT SCOLAIRE CANADA

BCSS 2022 Aquatics Championship

BCSS 2021 AQUATICS COMBINED TEAM CHAMPIONSHIP

 GOLDSILVERBRONZE
COMBINEDPenticton High SchoolSt George’s SchoolSouth Delta Secondary
GIRLSPenticton High SchoolSouth Delta SecondaryRiverside Secondary School
BOYSSt George’s SchoolEMS Swim TeamWest Point Grey Academy

 GOLDSILVERBRONZE
GIRLS AVancouver Christian SchoolPhoenix Middle School 
GIRLS AAWest Point Grey AcademyMagee Secondary SchoolRevelstoke Secondary School
GIRLS AAAPenticton High SchoolSouth Delta Secondary SchoolRiverside Secondary School
BOYS AVancouver Christian SchoolPrinceton Secondary SchoolJohn Knox Christian School
BOYS AAWest Point Grey AcademyHoly Cross Regional High SchoolWindsor Secondary School
BOYS AAASt George’s SchoolEarl Marriott SecondaryBurnaby North Secondary School

BCSS 2021 AQUATICS COMBINED INDIVIDUAL CHAMPIONS

Full Results click here

EVENT (NR) = New RecordGOLDSILVERBRONZE
Girls 200 SC Medley Relay – BLittle Flower AcademyMoscrop SecondarySouth Delta Secondary School
Boys 220 SC Medley Relay -BSt George’s SchoolBurnaby North Secondary SchoolWest Point Grey Academy
Girls 200 SC Meter Medley Relay – OPENPenticton High SchoolBurnaby North Secondary SchoolLake City Secondary School
Boys 200 SC Meter Medley Relay – OPENGlenneagle Secondary SchoolSt George’s SchoolÉcole Charles Best Secondary School
Men 50 SC Meter Freestyle Multi-Class – Para –Sebastian Massable, Earl Marriott SchoolRoy Pan, Mount Douglas SSAshaan Bhatti, Queen Elizabeth SS
Girls 50 SC Meter Freestyle – B –Simran Rai, Seaquam SSSara Hughes, Riverside SSMichelle Le, Port Moody SS
Boys 50 SC Meter Freestyle – B –Ty O’Dwyer, Dawson Creek SSJayde Cheung, Sentinel SSAlex Penz, Abbortsford Senior SS
50 SC Meter Freestyle – OPENAshley Ko, Alpha SSEmma Liu, University Hill SSAngel Yao, Hugh McRoberts SS
Boys 50 SC Meter Freestyle – OPENPaul Orogo, St Thomas More CollegiatePeter Morch, Nanaimo District SSJosh Wall, McMath SS
Men 50 SC Meter Backstroke Multi-Class – Para –Ashaan, Bhatti, Queen Elizabeth SSLucan Van Herk, Sardis SS 
Girls 50 SC Meter Backstroke – BChristine Eng, Seycove SSSimran Rai, Seaquam SSFern Buckley, Little Flower Academy
Boys 50 SC Meter Backstroke – BColton Tebbutt, Mission SSWill Wu, St George’s SchoolAnson Cheung Richmond Christian School
Girls 100 SC Meter Backstroke – OPENNathalie Day, Magee SSMorgan Langford, Lake City SSSienna Saunders, York House School
Boys 100 SC Meter Backstroke – OPENPaul Orogo, St Thomas More CollegiateThomas Caruso, Sardis SSTristan Govier, Collingwood School
Girls 400 SC Meter Freestyle Relay – BEarl Marriott SchoolRiverside Secondary SchoolSouth Delta Secondary School
Boys 400 SC Meter Freestyle Relay – BSt George’s SchoolWest Point Grey AcademyRiverside Secondary School
Girls 400 SC Meter Freestyle Relay – OPENMagee Secondary School (NR)Penticton High SchoolLake City Secondary School
Boys 400 SC Meter Freestyle Relay – OPENGlenneagle Secondary SchoolSt George’s SchoolWindsor Secondary School
Men 50 SC Meter Breaststroke Multi-Class – ParaSebastian Massable, Earl Marriott SchoolLucas Van Herk, Sardis SS 
Girls 50 SC Meter Breaststroke – BClaire Guo, Burnaby North SSNatalia Blazevic, Little Flower AcademyAllya Karsan, Kitsilano SS
Boys 50 SC Meter Breaststroke – BMatthew, Wu, Heritage Woods SSJayden Cheung, Sentinel SSZaid Ewert, Abbotsford Senior SS
Girls 100 SC Meter Breaststroke – OPENBrooklyn Pickford, Sardis SSNathalie Day, Magee SSMacey Larson, École Charles Best SS
Boys 100 SC Meter Breaststroke – OPENCho Kyuhyun, Port Moodgy SSHayden Yeung, Burnaby Central SSAdam Jozsa, St Andrew Regional SS
Men 100 SC Meter Freestyle Multi-Class – ParaSebastian Massable, Earl Marriott SchoolRoy Pan, Mount Douglas SSLucas Van Herk, Sardis SS
Girls 100 SC Meter Freestyle – BNyola Williams, Revelstoke SSMichelle Li, Port Moody SSRowan Larkin, Mount Douglas SS
Boys 100 SC Meter Freestyle – BColton Tebbut, Mission Senior SSHin Kit Tsang, David Thompson SSReuben Demmler, J.L. Crowe SS
Girls 100 SC Meter Freestyle – OPENAshley Ko, Alpha SSMaria Saldana, Magee SSMyriam Hickey, Yale SS
Boys 100 SC Meter Freestyle – OPENPeter Huang, École Charles Best SSPeter Morch, Nanaimo District SSAlvin Chan, Magee SS
Mixed 200 SC Meter Medley Relay – BBurnaby North Secondary SchoolWest Point Grey AcademyHoly Cross School
Mixed 200 SC Meter Medley Relay – OPENSouth Delta Secondary SchoolHugh McRoberts Secondary SchoolSentinel Secondary School
Men 50 SC Meter Butterfly Multi-Class – ParaSebastian Massable, Earl Marriott School  
Girls 50 SC Meter Butterfly – BSimran Rai, Seaquam SSMichelle Li, Port Moody SSEmi Nishi, McMath SS
Boys 50 SC Meter Butterfly – BJayden Cheung, Sentinel SSTy O’Dwyer, Dawson Creek SS (NR)Nicky Penz, St George’s School
Girls 100 SC Meter Butterfly – OPENAshley Ko, Alpha SSTiffany Tancon, Heritage Woods SSTeryn Weatherhead, Penticton HS
Boys 100 SC Meter Butterfly – OPENPaul Orogo, St Thomas More CollegiatePeter Huang, École Charles Best SSThomas Caruso, Sardis SS
Mixed 200 SC Meter Freestyle Relay – BSouth Delta Secondary SchoolEarl Marriott SchoolSouthridge Secondary school
Mixed 200 SC Meter Freestyle Relay – OPENBurnaby North Secondary SchoolGlenneagle Secondary SchoolVancouver Christian Phoenix
Men 100 SC Meter IM Multi-Class – ParaLucas Van Herk, Sardis SS  
Girls 100 SC Meter IM – BNyola Willms, Revelstoke SSMichelle Li, Port Moody SSNatalia Blazevic, Little Flower Academy
Boys 100 SC Meter IM – BNicky Penz, St George’s SchoolColton Tebbutt, Mission Senior SSEdgar Teuber, Nanaimo District SS
Girls 200 SC Meter IM – OPENEmma Liu, University Hill SSAshley Ko, Alpha SSKelly Qi, Earl Marriott School
Boys 200 SC Meter IM – OPENLaon Kim, Glenneagle SSThomas Caruso, Sardis SSHayden Yeung, Burnaby Central SS
Girls 200 SC Meter Freestyle Relay – BEarl Marriott SchoolRiverside Secondary School – ARiverside Secondary School – B
Boys 200 SC Meter Freestyle RelaySt George’s SchoolWest Point Grey AcademyDawson Creek Secondary School
Girls 200 SC Meter Freestyle Relay – OPENPenticton High SchoolMark R Isfeld Senior Secondary SchoolLake City Secondary School
Boys 200 SC Meter Freestyle Relay – OPENSt George’s SchoolJ.N. Burnett Secondary SchoolEric Hamber Secondary School
Vancouver Christian School
West Grey Point Academy
Penticton High School
Vancouver Christian School
West Point Grey Academy
St George’s School

Speak Your Mind

Tell us what you're thinking...
and oh, if you want a pic to show with your comment, go get a gravatar!