SCHOOL SPORT CANADA• SPORT SCOLAIRE CANADA

BCSS 2024 Junior Basketball Championships

February 29, 2024 by  
Filed under Provincial and Territorial News

BCSS 2024 Junior Basketball Championship
 GOLDSILVERBRONZE
JUNIOR GIRLSSemiahmoo SecondaryGW Graham SecondaryArgyle Secondary
JUNIOR BOYS Terry Fox Secondary St Patrick Regional Secondary Oak Bay Secondary
Semiahmoo Secondary
Terry Fox Secondary

BCSS Junior 2024 Participants

BoysGirls
Abbotsford Christian SchoolArgyle Secondary
Brentwood CollegeCentennial School
Brookswood SecondaryCredo Christian Schools
Burnaby Mountain SecondaryCrofton House
Charles Hays SecondaryDuchess Park Secondary
Collingwood SchoolÉcole Riverside Secondary
Duchess Park SecondaryGW Graham Secondary
Enver Creek SecondaryHoly Cross Regional High School
Enver Creek SecondaryJ.L. Jackson Secondary
Fleetwood Park SecondaryJaffray Elem-Jr Secondary
GW Graham SecondaryLord Tweedsmuir Secondary
Handsworth SecondaryMark R. Isfeld Senior Secondary
Kalamalka SecondaryMennonite Educational Institute
Kelowna SecondaryNotre Dame Regional Secondary
Killarney SecondaryOak Bay Secondary
L A Matheson SecondaryOkanagan Mission Secondary
Mark R. Isfeld Senior SecondaryPacific Academy
New Westminster SecondaryPitt Meadow Secondary
Oak Bay SecondarySeaquam Secondary
Pacific AcademySemiahmoo Secondary
R E Mountain SecondaryShas Ti Kelly Road Secondary
Richmond SecondarySt Michaels University School
Rick Hansen SecondarySt Patrick Regional Secondary
Rutland Senior SecondaryWestsyde Secondary
Shas Ti Kelly Road Secondary 
St Michaels University School 
St Patrick Regional Secondary 
South Kamloops Secondary 
Tamanawis Secondary 
Terry Fox Secondary 
Vancouver College 
Vancouver Technical Secondary 

AWARDS 2024 JUNIOR GIRLS

Champions: Semiahmoo Secondary

Top 10 Teams

1. Semiahmoo Secondary

2. GW Graham Secondary

3. Argyle Secondary

4. Holy Cross Regional High School

5. Mennonite Educational Institute

6. Okanagan Mission Secondary

7. Oak Bay Secondary

8. Westsyde Secondary

9. St Michaels University School

10. Jaffray Elem-Jr Secondary

Top Defensive Player – Eva Woodward, from Argyle

Most Sportsmanlike Team – Westsyde Secondary

First Team All-Stars

MEI: Ali Bos; GW Graham: Holly-Rae Myrden; GW Graham: Macie Svehla; Argyle: Eva Woodward; Semiahmoo: Sonum Sran

Second Team All-Stars

Oak Bay: Adelle Bergmann; Holy Cross: Mia Guerrero; Semiahmoo: Savanna Wong; GW Graham: Kiera Bergen; OKM: Hana Friedan

AWARDS 2024 JUNIOR BOYS

Champions – Terry Fox Ravens

Top 10 Teams

1. Terry Fox

2. St. Patrick

3. Oak Bay

4. Vancouver College

5. Collingwood

6. Enver Creek

7. Pacific Academy

8. L.A. Matheson

9. Abbotsford Christian

10. Killarney

Most Valuable Player -Jayson Ikani, Terry Fox

Best Defensive Player – Adriel Bouguep, Pacific Academy

Championship Player of the Game – Jayson Imani, Terry Fox

Most Sportsmanlike Team– Rutland Voodoos

First Team All-Stars

Marvin Reyes, Terry Fox; Marcus Kao, Oak Bay; Smeer Sandhar, Enver Creek; Nathan Chen, Vancouver College; Riley Santa Juana, St. Patrick

Second Team All-Stars

Olin Lakos, Oak Bay; Kaman Kaila, New Westminster; Harry Bell, Collingwood; Jaiden Quan, St. Patrickl Judah Ashbee, Pacific Academy

Comments are closed.