SCHOOL SPORT CANADA• SPORT SCOLAIRE CANADA

NBIAA/ASINB 2023 Track and Field Championship

NBIAA/ASSINB 2023 TRACK AND FIELD CHAMPIONSHIPS

NBIAA/ASINB 2024 Track and Field Team Champsions

 GoldSilverBronze
AÉcole Carrefour BeausoleilPetitcodiac Regional HIghMcAdam High School
AACarleton North High SchoolBonar Law HighSt Stephen High
AAAHarrison Trimble HIghFredericton High SchoolBernice MacNaughton HIgh
OverallHarrison Trimble HighCarleton North HighBonar Law High School

École Carrefour Beausoleil

Carleton North High School

Harrison Trimble High

NBIAA/ASINB 2023 Individual Track and Field Champions

 JuniorSenior
Sprint HurdlesAva Brennan, Carleton North High SchoolMallie Kilfoir, Carleton North HIgh School
300/400 m HurdlesKym Daigle, École Carrefour BeausoleilSophie Dubé, École Sainte-Anne
100 mMaude Camille Basque, Polvelente W A LosierAnna Somers, St Stephen High
200 mMaude Camille Basque, Polvelente W A LosierAnna Somers, St Stephen High
400 mFelicia Mortimer, Rothesay Netherwood SchoolAnna Somers, St Stephen High
800 mFelicia Mortimer, Rothesay Netherwood SchoolMadalyn MacKinnon, École Carrefour Beausoleil
1500 mJuliana Lemaire, École Mathieu-MartinNicole Trites, Fredericton High School
3000 mJuliana Lemaire, École Mathieu-MartinNicole Trites, Fredericton High School
4x 100 RelayWoodstock High SchoolFredericton High School
4 x 400 RelayHarriston Trimble HighFredericton High School
High JumpNöel/Bertin Ariane, Polyvalente Louis MaillouxHannah Barnard, Fredericton High School
Long JumpElisha Delphin, Moncton High SchoolMallie Kilfoil, Carleton North High School
Triple JumpAva Brennan, Carleton North HighValerie Emerson, Saint John High School
DscusNöel/Bertin Ariane, Polyvalente Louis MaillouxSydney Walker, Harrison Trimble High
JavelinÉliza Galant, Louis-J-RobichaudMarie-Ève Maillet, École Clément-Cormier
Shot PutJacey Calder, St Stephen HighMarie-Ève Maillet, École Clément-Cormier
   
 JuniorSenior
Sprint HurdlesBreilan Levi Labobe, Bonar Law High SchoolCameron MacLean, Bernice MacNaughton High
300/400 m HurdlesBreilan Levi Labobe, Bonar Law High SchoolJack Mellish, Salisbury Regional School
100 mBen Gray, Kennebecassis Valley HighJackson Banks, Leo Hayes HS
200 mMathis Fournier, École secondaire NépisiguitJackson Banks, Leo Hayes HS
400 mBreilan Levi Labobe, Bonar Law High SchoolJack Mellish, Salisbury Regional School
800 mNoah MacKinnon, École Carrefour BeausoleilIsaac MacLean, Bernice MacNaughton High
1500 mJamison Bauman, Saint John High SchoolIsaac MacLean, Bernice MacNaughton High
3000 mSamuel Lepage, École secondaire NépisiguitIsaac MacLean, Bernice MacNaughton High
4x 100 RelayÉcole secondaire NépisiguitCarleton North High School
4 x 400 RelayBonar Law High SchoolHarrison Trimble HIgh
High JumpEverett Kent, Carleton North HighTyler Wilson, Bernice MacDaughton High
Long JumpShiki Kabuya, Simonds High SchoolFélix Roy, École secondaire Népisiguit
Triple JumpJacoby Francis, Bonar Law High SchoolDavid Valencia, Carleton North High School
DscusMarlo Comeau, École Carrefour BeausoleilAidan Boleyn, Harrison Trimble High
JavelinEverett Kent, Carleton North High SchoolJaedon Lee, Bathurst HIgh
Shot Put Jack Thomas, Carleton North High SchoolAidan Boleyn, Harrison Trimble High School
   
 Gold 
Mixed 50m Speical OlympicsEvan Burtt, Woodstock High School 
Mixed 100m Wheelchair Para-athletesDante Cormier, Riverview High School 
Mixed 200 m Wheelchair Para-athletesDante Cormier, Riverview High School 
Mixed Discus Throw Ambulatory Para-athletesRémi Ouellette, Polyvalente Louis-J-Ribichaud 
Mixed Shot Put Amulatory Para-athletesRémi Ouellette, Polyvalente Louis-J-Ribichaud 

Comments are closed.