SCHOOL SPORT CANADA• SPORT SCOLAIRE CANADA

ASAA 2024 Badminton Championships

May 4, 2024 by  
Filed under Provincial and Territorial News

ASAA  2024 Badminton Team Champions
 GoldSilverBronze
1A DIVISIONEdison SchoolMarwayne Jubilee SchoolRedwater School
2A DIVISIONStrathcona-Tweedsmuir SchoolKate Andrews High SchoolGlenmary School
3A DIVISIONOld Scona SchoolWestwood Community High SchoolBarrhead Composite High School
4A DIVSIONLillian Osborne High SchoolHenry Wise Wood High SchoolArchbishop MacDonald High School
Edison School
Strathcona-Tweedsmuir School
Old Scona School
Lillian Osborne High School
ASAA  2024 BADMINTON CATEGORY A
LADIES SINGLESINTERMEDIATE DIVISIONJUNIOR DIVISIONSENIOR DIVISION
GOLDCindy Wu, Archbishop MacDonaldSelina Lin, Old Scona Methma De Silva, Westwood
SILVERJulia Dang, Lillian OsborneWinney Feng, Archbishop MacDonald Abigail Pollio, Catholic Central
BRONZEIsabelle Lachance, Central MemorialApril Cao, Western CanadaMeggie Yang, Lillian Osborne
ANTIQUE BRONZEOlivia Liang, William AberhartLucy Fu, Henry Wise WoodVina Basu, Paul Kane
    
LADIES DOUBLESINTERMEDIATE DIVISIONJUNIOR DIVISIONSENIOR DIVISION
GOLDShirley Huang/Mandy Zhao, Lillian OsborneCatherine Lee/Sharlise Wu, Lillian OsborneJadzia Truong/Sophia Wang, Lillian Osborne
SILVERJadalynn Lee/Iris Li, Harry AinlayJoyce Huang/Grace Mah, Archbishop MacDonaldElla Dolan/Bea Miranda, Ross Sheppard
BRONZELisa Samuel/Victoria Zhang, Sir Winston ChurchillRosie Kong/Linda Tran, Henry Wise WoodFlora Feeng/Anna Wang, Dr E P Scarlett
ANTIQUE BRONZETina Xu/Bella Yu, Henry Wise WoodEvelyn Shu/Isabella Yu, Ernest ManningDarshini Sam/Laura Zhao, Henry Wise Wood
    
MIXED DOUBLESINTERMEDIATE DIVISIONJUNIOR DIVISIONSENIOR DIVISION
GOLDKatherine Cai/Jason Pan, Lillian OsborneEvye Dolan/Cameron Wong, Lillian OsborneEmily Ho/Everett Lin, Lillian Osborne
SILVERMia Abe/Austin Yau StrathconaLaetitia Liu/Iven Xiao, Old SconaMelissa Roque/Kaleb Pham, Archbishop MacDonald
BRONZEKaitlyn Nguyen/Preetish Vir Crescent HeightsKristen Peng/Weiqi Wang, Western CanadaCaitlyn Wong/Elijah Hwang, William Aberhart
ANTIQUE BRONZESalena Khan/Logan Gurney, ChinookVanessa Liu/Woojin Tae, Ernest ManningSarah Si/Zhilun Yu, Sir Winston Churchill
    
BOYS SINGLESINTERMEDIATE DIVISIONJUNIOR DIVISIONSENIOR DIVISION
GOLDGlenn Gallop, Lillian OsborneRyan Chen, Lillian Osborne Liam Bilyk, E W Pratt
SILVERGabriel Ching, Ross SheppardJimmy Lu, Western Canada Josh McCutcheon, Chinook
BRONZEJiatal Zhang, Dr E P ScarlettMohith Shekar, Henry Wise WoodSsehaj Chawla, McNally
ANTIQUE BRONZEEugen Sun, EdisonVincent Nguyen, Ross SheppardCaelen Mah, Spuce Grove Composite
    
BOYS DOUBLESINTERMEDIATE DIVISIONJUNIOR DIVISIONSENIOR DIVISION
GOLDEthan Chow/Jesse Yung, Ernest ManningZoyl Chan/Alex Dai, Bev FaceySean Jin/Samuel Koett, Notre Dame
SILVERRyan Liu/Alex Ahao, Western CanadaJustin Li/Edward Xue, Western CanadaMattis Andersson/Om Patel, Harry Ainlay
BRONZESam Palmer/Matthew Zhang, Harry AinlayWarren Liu/Phillip Yu, Henry Wise WoodJacques Henning/Sam Stadnyk, Holy Trinity Academy
ANTIQUE BRONZEVraj Khatri/Adhvaidh Krishna, W P WagnerAiden Capicio/Jayden Li, Lillian OsborneLaksh Bawa/Ben Palomo, Nelson Mandela
ASAA  2024 BADMINTON CATEGORY B
LADIES SINGLESINTERMEDIATE DIVISIONJUNIOR DIVISIONSENIOR DIVISION
GOLDOlivia Hudey, Kate AndrewsAbby Bilyk, E W PrattMethma De Silva, Westwood
SILVERCassidy Bouchard, Notre DameFiona Dizon, JAWSAbigail Pollio, Catholic Central
BRONZEAlice Roy, VoyageurRhyena Pawluski, Paul RoweAyla Bird, Caroline
ANTIQUE BRONZEPatricia Sheppard, St JoesAlyssa Lundstrom, New NorwayAngel Lizano, St Mary’s
    
LADIES DOUBLESINTERMEDIATE DIVISIONJUNIOR DIVISIONSENIOR DIVISION
GOLDMercedes Reinhart/Georgia Stevens, Notre DameMya Nanninga/Denae Tuininga, BarrheadMackenna Hogg/Aleesa Morrison, William E Hay
SILVERDaisy Steinbrecker/Ava Toma, Tow HillsKendra Reyda/Maddy Spiller, GlenmaryLoriss Baluyot/Andrea Castelo, Holy Rosary
BRONZEJoanne Fung/Moonjung Lee, StrathmoreHarley Borup/Ashley Grose, LacombeKatie Baker/Bronwynn Orr, Chinook
ANTIQUE BRONZEAnase Okumo/Sheanny Pacis. Airdrie ChristianChaselyn Turbant/Taylor Fossum, LamontBrianne Klassen/Abby Wiebe, Rosemary
    
MIXED DOUBLESINTERMEDIATE DIVISIONJUNIOR DIVISIONSENIOR DIVISION
GOLDOlivia Sharpe/Ottavio Lutteroti, Catholic CentralMarielle Padiernos/Silas Miller, Olds LoinoniaAutumn Wood/Mackay Matson, LCI  
SILVERGracy Satisiya/Aarav Varma, WestwoodFrancine Bain/Cyrus Abu, Hunting HIllsHunter Burns/Reegan Macdonald, Fairview
BRONZERenko Wepener/Lunay Wepener, BarrheadMorgan Knight/Carter Sagert, New SareptaRyen Heuser/Janessa Gordy, Redwater
ANTIQUE BRONZECallie Calahasen/Jed Madrilos, E W PrattLily Boe/Tristan Gryschuk, MannvilleJadyn Dunlop/Caleb Gratton, St Paul
    
BOYS SINGLESINTERMEDIATE DIVISIONJUNIOR DIVISIONSENIOR DIVISION
GOLDNicolas Duggan, Bishop CarrollSaif Khan, ChinnokLiam Bilyk, E W Pratt
SILVERAyden Lapaschuk, Two HillsJace Brownm Lindsay ThurberJosh McCutcheon, Chinook
BRONZEHesslich Too-a-foo, GlenmaryFrance Sancio, Notre Dame CollegiateDruv Lunagaria, Westwood
ANTIQUE BRONZECoen Duda, ChinookNolan Isley, Charles SpencerChase Anderson, William E Hay
    
BOYS DOUBLESINTERMEDIATE DIVISIONJUNIOR DIVISIONSENIOR DIVISION
GOLDMalachi Conrad/Hugo Ubeda, ChinookParker Krzysik/Ryan SwensonLogan Erb /Hij Straker, Chestermere
SILVERShawn Gripp/Adam Sim, Monsignor McCoyAnay Kansara/Bhavya Pate, WestwoodCarston Kenney/Eddie Yang, Medicine Hat High
BRONZERyder Sabiston/Reid Stephani, BarrheadBrodee Angle/Zeo Ragaindin, Catholic CentralDaniel Montoya/Andres Velasco, Holy Trinity
ANTIQUE BRONZEKeith Agustin/Chris Lofranco, John Paul IIDominic Farr/Sawyer Hall, Bert ChurchJabex Agtoto/Denis Gagne, George P Vanier

Edison Eagles soar to twelfth straight provincial banner

Okotoks school brings home ASAA badminton title

Remy Greer

It’s going to take something monumental to knock the Eagles off their provincial perch.

The Edison School Eagles extended their remarkable run of success at the Alberta Schools’ Athletic Association Provincial Badminton Championships with a 12th straight 1A banner in the team event on Saturday at Edmonton’s Saville Centre.

“Everyone expects us to win and when we do win it feels good,” said Aniket Korotane, a Grade 11 student. “If we did lose the banner one year, it would be devastating, it would be embarrassing as well, like we let the school down in some way.

“And I think that pressure drives everyone in the school, other school’s respect us for winning the banner so many times.”

Edison had 10 athletes contribute to the team banner in which each win in both singles and doubles matches accumulates points. The Eagles’ 38 points were 26 more than their next closest competition at the 1A level.

“It means a lot,” said Edison Grade 11 student Saffi Malmqvist-Lund said. “I think we’re all pretty proud that we won the banner and it just feels good because we all had to work together to win it.”

Four doubles teams and two singles competitors, Eugene Sun and Shamiksha Sahoo, made up the Eagles contingent in Edmonton.

“This was my first year going to provincials and it was pretty exciting,” said Sahoo, a Grade 10 student. “When I train, I don’t get to play with people that are ranked top-10 in Alberta, so it was playing against new people.

“My coach Mr. (Billy) Gilliland, he told me I was playing even more skilled than I was during training. Having better competition, I could feel myself trying new shots that I wouldn’t try against someone easier.”

Korotane and Malmqvist-Lund teamed up in the intermediate mixed doubles, posting two wins in four matches. The other teams included Efe Koksal and Ben Zwanepoel, in intermediate boys doubles, Ata Koksal and Edgar Skliarov in junior boys doubles along with Lauren Maheux and Jasmine Toukabri in junior girls doubles.

“Last year, I played singles and this year wanted to try something new, so I played mix,” said Malmqvist-Lund. “It was a lot of fun, I enjoyed playing with a partner on the court and enjoyed that it was a different kind of competition than playing singles.

“It was a different kind of game style in general and we had good competition.”

“It was educational,” added Efe Koksal, a Grade 11 student. “There was good competition, there was a lot of people, new faces, and making new friends. There were hard games.”

Edison wasn’t the only Okotoks area school to come home with a banner in hand.

The Strathcona-Tweedsmuir School Spartans earned their second straight 2A banner with 20 points won in the team event, two ahead of second place Kate Andrews.

Avinash Murthy, Isabelle Rutz, Michael Liu, Kadam Veer and Amy Ding all competed in singles events and contributed points to the team event.

Individually, Okotoks also earned silverware.

The Holy Trinity Academy Knights’ Grade 12 team of Sam Stadnyk and Jacques Henning won bronze in the senior boys doubles event.

The duo posted a 5-1 record at provincials and came from behind to win a three-set thriller in the bronze medal final over the Nelson Mandela High School squad.

In the junior mixed doubles event, HTA’s Grade 10 team of Sarah Joy and Ian Henning advanced to the quarterfinal round with a 2-2 record in Edmonton.

High River’s Notre Dame Collegiate Timberwolves also had a strong showing.

France Sancio won bronze in the junior boys singles event with the Grade 12 team of Johan Estrada and Gracyn Sekura posting a 2-2 record in the senior mixed doubles.

For more information on the event, go to asaa.ca/championships.

Speak Your Mind

Tell us what you're thinking...
and oh, if you want a pic to show with your comment, go get a gravatar!