OFSAA 2024 Swimming Championship
March 6, 2024 by admin
Filed under Provincial and Territorial News
OFSAA 2024 Swimming Team Championship | |||
GOLD | SILVER | BRONZE | |
Jr High School Girls | Georgetown District High School, GHAC | A B Lucas Secondary School, WOSSAA | Collingwood Collegiate Institute, GBSSA |
Jr High School Boys | Northern Secondary School | Georgetown District High School, GHAC | Upper Canada College, CISAA |
Sr High School Girls | York Mills Collegiate Institute, TDSSAA | Nelson High School, GHAC | Henry Street High School, LOSSA |
Sr High School Boys | Appleby College, CISAA | Georgetown District High School, GHAC | St Andrew’s College, CISAA |
Open Girls | Sir Frederick Banting SS, WOSSAA | St Joseph Catholic High School, GBSSA | Kingston Secondary School, EOSSAA |
Open Boys | Sir Frederick Banting SS, WOSSAA | Father John Redmond CSS, TDCAA | Neil McNeil High School, TDCAA |
Para Combined | Georgetown District High School, GHAC | ||
Team Overall | Sir Frederick Banting SS, WOSSAA | Georgetown District High School, GHAC | Nelson High School, GHAC |
OFSAA 2024 INDIVIDUAL HIGH SCHOOL SWIMMING CHAMPIONSHIP | |||
*NEW/NOUVEAU RECORD | GOLD | SILVER | BRONZE |
Jr Girls 50m Free | Emma Pobol, Woodlands SS | Grace Pattinson, Tecumseh Vista Academy | Kylie Lai, Harbord CI |
Jr Girls 50m Back | Addison V, Oakville Trafalgar HS | Yoyo Chan, Markville SS | Meredith Holloway, Collingwood CI |
Jr Girls 50m Breast | Kylie Lai, Harbord CI | Jovita Chan, Pierre Elliot Trudeau SS | Julia Logan, Maple Ridge SS |
Jr Girls 50m Butterfly | Nicole Soliman, St Aloysius Gonzaga CSS | Addison V, Oakville Trafalgar HS | Catharine Robinson, Sir W Laurier SS (London) |
Jr Girls 100m Free | Eleanor Franck, Catholic Central HS | Gabrielle I, Georgetown DHS | Elly Moore, Collingwood CI |
Jr Girls 100m Ind. Medley | Emma Pobol, Woodlands SS | Raina Park, A B Lucas SS | Elly Moore, Collingwood CI |
Jr Girls 200m Free Relay | Ashbury College, NCSSAA | Riverdale Collegiate Institute, TDSSAA | Oakville Trafalgar High School, GHAC |
Jr Girls 200m Medley Relay | Collingwood Collegiate Institute, GBSSA | Ashbury College, NCSSAA | A B Lucas Secondary School. WOSSAA |
Sr Girls 50m Free | Norah Morrissey, Lockerby Composite | Lily MacPherson, Holy Trinity (Oakville) | Mylana Campanaro, Westmount |
Sr Girls 50m Butterfly | Syrah Mills, St Francis CSS (St Catharines) * | Isabel M, Nelson HS | Ava Nykoliation, Malvern CI |
Sr Girls 100m Free | Isabel M, Nelson HS | Karen Gu, York Mills CI | Chloe Brown, Rosedale Heights School of the Arts |
Sr Girls 100m Back | Ainsley Preszcator, East Elgin SS | Avery Routhier, Resurrection CSS | Angelina Lam, Richmond Green SS |
Sr Girls 100m Breast | Nicole Stojakovic, Riverside SS | Lenka Myatt, Sir Frederick Banting SS | Avery Parris, Dunbarton HS |
Sr Girls 100m Ind. Medley | Syrah Mills, St Francis CSS (St Catharines) | Kaitlin Marton, Huron Heights SS (Kitchener) | Nicole Stojakovic, Riverside SS |
Sr Girls 200m Free | Karen Gu, York Mills CI | Natalie Skilling, Sir Frederick Banting SS | Jamie Chan, St Joseph’s CSS (Mississauga) |
Sr Girls 200m Free Relay | Nelson High School, GHAC | St Joseph Catholic Secondary School (Mississauga) | Trinity College School, CISAA |
Sr Girls 200m Medley Relay | York Mills CI, TDSSAA | Holy Trinity CSS, GHAC (Oakville) | Appleby College, CISAA |
Jr Boys 50m Free | James Ortiz, Notre Dame College School | Brian Podar, Assumption College School | Charlie Wang, Holy Trinity School |
Jr Boys 50m Back | Kaleb Kuttschrutter, Huron Heights SS (Kitchener) | Aidan Tong, St Theresa of Lisieux CHS | Tayler Gevaert, Huntsville HS |
Jr Boys 50m Breast | Eli Rethazy, Northern SS | Charlie Wang, Holy Trinity School | Steve Yang, London Christian HS |
Jr Boys 50m Butterfly | Jonathan Lacko, Mentor College | Rowland Jang, London Central SS | Daniel Cui, University of Toronto School |
Jr Boys 100m Free | Jonathan Lacko, Mentor College | Jacob Jansen St Thomas Aquinas CSS (London) | Ryan Xue, Michael Power-St Joseph HS |
Jr Boys 100m Ind. Medley | Felix Yao, A Y Jackson SS | Brayden Shaw, Leamington DSS | Andrw Wood, Northern SS |
Jr Boys 200m Free Relay | Northern SS, TDSSAA | London Central SS, WOSSAA | Georgetown DHS, GHAC |
Jr Boys 200m Medley Relay | Northern SS, TDSSAA | Upper Canada College, CISAA | Sir Frederick Banting SS, WOSSAA |
Sr Boys 50m Free | Darius Landon, Lambton Central CVI | Henry Shang, Appley College | Ethan Moynan, Upper Canada College |
Sr Boys 50m Butterfly | Sean A, Craig Kielburger SS | John Solem, Maple Ridge SS | Evan Custic, Merville HS |
Sr Boys 100m Free | David Sharpe, Appleby College | Dylan Rutledge, Woodlands SS | Charles Williams, St Andrew College |
Sr Boys 100m Back | Jackson S, Georgetown DHS | Alex Eveleiight, Michael Power-St Joseph HS | Coheed Hingst, La Salle SS |
Sr Boys 100m Breast | HB Jiang, Appley College | Joshua Ma, North Toronto Christian School | Westley Martin-Root, Waterloo Oxford DSS |
Sr Boys 100m Ind. Medley | Darius Landon, Lambton Central CVI | Jonah Solem, Maple Ridge SS | Andrew S, Georgetown DHS |
Sr Boys 200m Free | Dylan Rutledge, Woodlands SS | Nate Eibner, ÉSC Paul-Desmarais | Finn McKinstry, Central Toronto Academy |
Sr Boys 200m Free Relay | Upper Canada College, CISAA | St Andrew College, CISAA | Kingston SS, EOSSAA |
Sr Boys 200m Medley Relay | Appley College, CISAA | Kingston SS, EOSSAA | Georgetown DHS, GHAC |
OFSAA 2024 INDIVIDUAL OPEN SWIMMING CHAMPIONSHIP | |||
*NEW/NOUVEAU RECORD | GOLD | SILVER | BRONZE |
Open Girls 50m Free | Taya Hutchinson, Cardinal Carter SS* | Julia Eli, Malvern CI | Sara Mason, LaSalle SS |
Open Girls 100m Free | Taya Hutchinson, Cardinal Carter SS* | Natalie Hocevar, Father John Redmond CSS | Megan D, Nelson HS |
Open Girls 100m Breast | Adriana Martone, ÉSC Nouvelle–Alliance | Nicole Carter, Our Lady Queen of the World | Willow Coburn, ÉS David-St-Jacques |
Open Girls 100m Butterfly | Avery Knight, Collingwood CI | Sydney Colquhoun, Eastview SS | Emma Chung, Dr N Bethune CI |
Open Girls 100m Back | Leah Tigert, North Toronto CI | Harper Lipton, Lawrence Park CI | Jacquie Chambers, Sir Frederick Banting SS |
Open Girls 100m Ind. Medley | Taira Vroom, Innisdale SS | Sara Mason, LaSalle SS | Harper Lipton, Lawrence Park CI |
Open Girls 200m Free | Julia Eli, Malvern CI TD * | Peyton Leigh, Holy Cross CSS (St Catharines) | Jessica Dreghici, Grand River CI |
Open Girls 200m Ind. Medley | Willow Coburn, ÉS David-St-Jacques | Julia Denes, St Joseph CHS (Barrie) | Isabella Chiumera, St Pius CHS |
Open Girls 200m Medley Relay | Sir Frederick Banting SS, WOSSAA | St Joseph CHS, GBSSA | St Anne’s School, CISAA |
Open Girls 400m Free Relay | St Joseph CHS, GBSSA | Kingston SS, EOSSAA | Sir Frederick Banting SS, WOSSAA |
Open Boys 50m Free | Albert Bouley, Neil McNeil HS Yichi Zhang, St Michaels College School | Connor Barnardo, Sir Frederick Banting SS | |
Open Boys 100m Free | Yichi Zhang, St Michaels College School | Connor Barnardo, Sir Frederick Banting SS | Maksim Pokorski, Assumption College School |
Open Boys 100m Breast | Noah Chang, Michael Power-St Joseph HS | Tazio Mastromatteo, St Thomas Aquinas HS (Kenora) | Cam Courchene-Carter, Sir Winston Churchill |
Open Boys 100m Butterfly | Corbin Longtin, Thousand Island SS | Kevin Maher, Father John Redmond CSS | Abduallah El Tatawy, Sir Frederick Banting SS |
Open Boys 100m Back | Nicholas Radjenovic, Bishop Allen Academy CSS * | Daniel Chernin, St Theresa of Lisieux CHS | Damien Bailey, Dunbarton HS |
Open Boys 100m Ind. Medley | Ewan Shearer, Sir Frederick Banting SS | Nicholas Radjenovic, Bishop Allen Academy CSS | Michael Yarusevych, Cameron Heights CI |
Open Boys 200m Free | Mateusz Powalowski, St Aloysius Gonzaga CSS | James Bertrim, Lockerby Composite School | Evan Hudson, Kitchener-Waterloo CI |
Open Boys 200m Ind. Medley | Ewan Shearer, Sir Frederick Banting SS | Holden Brock, A Y Jackson SS | Ethan Zou, Earl Haig, SS |
Open Boys 200m Medley Relay | Father John Redmond CSS, TDCAA* | Sir Frederick Banting SS, WOSSAA | Neil McNeil HS, TDCAA |
Open Boys 400m Free Relay | Sir Frederick Banting SS, WOSSAA* | Father John Redmond CSS, TDCAA | Vincent Massey SS, SWOSSAA |
OFSAA 2024 INDIVIDUAL PARA SWIMMING CHAMPIONSHIP | ||||
*NEW/NOUVEAU RECORD | GOLD | SILVER | BRONZE | |
Girls 50m Free Multi-Class | Melinda S-E, Nelson HS | Abby Grass, Banting Memorial HS | Ella Heeler, Regiopolis-Notre Dame CHS | |
Girls 50m Back Multi-Class | Emma Riches, Eden HS | Giuliana Mancini, Holy Name HS (Windsor) | Sydney P, Craig Kielburger SS | |
Girls 100m Free Multi-Class | Mary Jiff, Bracebridge and Muskoka Lakes SS | Melinda S-E, Nelson HS | Abby Grass, Banting Memorial HS | |
Boys 50m Free Multi-Class | Charlie Giammichele, St Mary CHS (GHAC) | George Kierstead, Bracebridge and Muskoka Lakes SS | John Gillis, St Mary CSS (Pickering) | |
Boys 50m Back Multi-Class | Timothy B, M M Robinson HS | Aleksander Turk, Stephen Leacock CI | Joey Acetta, St Thomas of Villanova CHS | |
Boys 100m Free Multi-Class | Charlie Giammichele, St Mary CHS (GHAC) | George Kierstead, Bracebridge and Muskoka Lakes SS | John Gillis, St Mary CSS (Pickering) |